Zalecenia w zakresie bezpieczeństwa mikrobiologicznego owoców i warzyw

Występowanie zatruć pokarmowych u ludzi może być związane z obecnością wirusów w żywności i wodzie. Żywność zarówno pochodzenia zwierzęcego jak i roślinnego może zostać zanieczyszczona przez kontakt z osobami chorymi, jak również przez skażoną wodę, glebę, urządzenia lub opakowania.

Bardzo często do zachorowań dochodzi po spożyciu żywności takiej jak świeże owoce jagodowe (truskawki, porzeczki, maliny) i warzywa.

W większości krajów Unii Europejskiej stwierdzono w ostatnich latach wzrost zachorowań wywołanych spożyciem żywności zanieczyszczonej wirusami.

Do zakażenia produktów żywnościowych może dojść na każdym etapie pozyskania i przetwórstwa żywności: uprawy, zbioru, przetwarzania, dystrybucji oraz przygotowywania posiłków.

Celem uniknięcia ww. zachorowań konieczne jest zachowanie podstawowych zasad higieny na etapie zbioru, skupu, przetwarzania, dystrybucji oraz przygotowywania posiłków i spożywania surowych owoców i warzyw.

Podstawowe zalecenia zostały przedstawione w załączonych ulotkach.

 

  1. Zalecenia dla plantatorów w celu ograniczenia zanieczyszczenia owoców i warzyw drobnoustrojami chorobotwórczymi na etapie zbioru.
  2. Zalecenia dla prowadzących punkty skupu w zakresie bezpieczeństwa mikrobiologicznego owoców i warzyw.
  3. Zalecenia dla przetwórców w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa mikrobiologicznego owoców i warzyw.
  4. Zalecenia dla konsumentów w zakresie bezpieczeństwa spożycia owoców i warzyw.

Państwowy Powiatowy

             Inspektor Sanitarny w Hajnówce

Irena Augustyniak

Szczepienia ochronne lisów w województwie podlaskim

Zgodnie z informacją Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w Białymstoku od 25 do 30 kwietnia 2015 r. na obszarze województwa podlaskiego, będą prowadzone szczepienia ochronne przeciwko wściekliźnie wolno żyjących lisów.

Przynęty w kształcie brunatnych krążków (o średnicy 4 cm i grubości 1,5 cm) z zatopionym wewnątrz lekarstwem, zostaną wyrzucone z samolotów na obszary leśne i inne miejsca bytowania wolno żyjących lisów na obszarze województwa podlaskiego, z wyłączeniem zbiorników wodnych i obszarów zamieszkałych.

Szczepienia prowadzone będą zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie przeprowadzania ochronnych szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie (Dz. U. z 2013 r. poz. 1737). Działanie profilaktyczne wykładanej szczepionki doustnej jest skierowane wyłącznie na zwierzęta dzikie, ze szczególnym uwzględnieniem lisów.

Szczepionka jest nieszkodliwa zarówno dla innych zwierząt wolno żyjących, jak i zwierząt domowych. Jednak po jej wyłożeniu zalecane jest (przez okres 3 tygodni) ograniczenie przemieszczania się zwierząt domowych. Nie należy dotykać i niszczyć szczepionek, gdyż dotknięte przynęty mogą zniechęcać lisy do ich podejmowania.

W przypadku dostania się szczepionki znajdującej się wewnątrz przynęty do błon śluzowych (np. przez uszkodzony naskórek) należy miejsca te przemyć dużą ilością wody z mydłem i zasięgnąć porady lekarza.

Dzień otwarty w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Hajnówce

Już za chwilę przed przyszłymi gimnazjalistami oraz licealistami trudny wybór szkoły, w której przygotowywać się będą do kolejnego etapu w swoimi życiu– egzaminu dojrzałości lub egzaminu zawodowego. Decyzja, którą podejmą zaważy o ich dalszym życiu, stąd jest tak ważna. O tym czy to Zespół Szkół Ogólnokształcących w Hajnówce jest tą wymarzoną szkołą, przyszyli adepci mogli przekonać się podczas zorganizowanego „dnia otwartego”, na który zaproszono szkoły z terenu powiatu hajnowskiego. Z kolei w godzinach  15.00-18.00 wszyscy zainteresowani mogli spotkać się na indywidualnych konsultacjach. Czytaj dalej...

Życzenia