Głównej zawartości

Komunikat alertu

Główny Lekarz Weterynarii informuje o występowaniu wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), podtypu H5N8 u ptaków dzikich (Polska, Chorwacja, Szwajcaria, Dania, Holandia), jak i drobiu (Polska, Niemcy, Węgry, Austria, Dania).

Wobec powyższego hodowcy drobiu powinni zachowywać szczególną ostrożność i stosować odpowiednie środki bioasekuracji minimalizujące ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa, w szczególności: - zabezpieczyć paszę przed dostępem zwierząt dzikich; - nie karmić drobiu na zewnątrz budynków, w których drób jest utrzymywany; - stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne oraz po każdym kontakcie z drobiem lub dzikimi ptakami umyć ręce wodą z mydłem; - stosować maty dezynfekcyjne w wejściach i wyjściach z budynków w których utrzymywany jest drób

Hodowco !!!

Pamiętaj o zgłaszaniu niezwłocznie do odpowiednich osób i instytucji (lekarz weterynarii prywatnej praktyki, powiatowy lekarz weterynarii, wójt/burmistrz /prezydent miasta) podejrzenia wystąpienia choroby zakaźnej drobiu (spadek nieśności; nagłe, zwiększone padnięcia drobiu) Objawy kliniczne wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu.

Depresja, gwałtowny spadek/utrata produkcji jaj, miękkie skorupy jaj, objawy nerwowe, zasinienie i obrzęk grzebienia i dzwonków, silne łzawienie, obrzęk zatok podoczodołowych, kichanie, duszność, biegunka. Padnięcia ptaków mogą być nagłe, bez widocznych objawów. Śmiertelność może dochodzić do 100%.

Gminny Ośrodek Kultury w Czeremsze

Zaprasza na

Przedświąteczny Kiermasz Rękodzieła

dnia 16 grudnia 2016 (piątek) w godz. 10.00 – 18.00

Zachęcamy wszystkich twórców do udziału w kiermaszu

Zgłoszenia przyjmujemy w kawiarence GOK do dn. 15.12.2016 lub tel. 85 6850084

mammograf 122016Przyjedzie mammobus. Tylko do końca roku mammografia dla kobiet w wieku 40-49 i 70-75 lat w ramach Projektu finansowanego z Funduszy Norweskich!

 Mammografia trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich –  dwóch projekcji każdej piersi. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków oraz innych nieprawidłowości w piersi) w bardzo wczesnym etapie rozwoju – wtedy, kiedy nie są one wyczuwalne przez kobietę lub lekarza, co bardzo istotnie zwiększa szansę wyleczenia.

 „Mimo, iż mammografia to najskuteczniejsza metoda profilaktyki raka piersi, nadal mniej niż połowa kobiet poddała się bezpłatnemu badaniu w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi – mówi dr Małgorzata Cymerman z LUX MED Diagnostyka - Zachęcamy panie do profilaktyki związanej z rakiem piersi, gdyż jest to najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród Polek.”

Z bezpłatnych badań dla kobiet poza Programem NFZ (w wieku 40-49 oraz 70-75 lat) w mammobusach LUX MED Diagnostyka skorzystało już około 20 tysięcy Polek!

 

Bezpłatne badania mammograficzne w mammobusie odbędą się:

  • Hajnówka – 19 – 21 grudnia przy Urzędzie Miasta, Zina 1
  • Kleszczele – 21 grudnia przy Miejskim Ośrodku Kultury, 1 maja 19
  • Czeremcha – 21 grudnia przy Urzędzie Gminy, Duboisa 14

Bezpłatna mammografia dla pań w wieku 50 – 69 lat

Badanie w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi jest bezpłatne, refundowane kobietom co 2 lata przez Narodowy Fundusz Zdrowia (lub co 12 miesięcy dla kobiet, które w ramach realizacji Programu otrzymały odpowiednie pisemne wskazanie). Nie jest wymagane skierowanie lekarskie.

Bezpłatne badania dla pań w wieku 40 – 49 oraz 70 – 75 lat

Realizowane w ramach projektu finansowanego z Funduszy Norweskich. Wymagane jest skierowanie lekarskie. Szczegóły dotyczące tych badań oraz wzór druku dostępne na stronie internetowej www.fundusze.mammo.pl

Na badania prosimy o wcześniejszą rejestrację pod nr tel. 58 666 2444 lub na http://www.mammo.pl/formularz. Call Center czynne jest od poniedziałku do soboty.

Lokalna Grupa Działania "Puszcza Białowieska" serdecznie zaprasza mieszkańców obszaru objętego Strategią Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność do punktów informacyjno-doradczych, które będą organizowane w każdej z gmin obszaru objętego LSR.

W wyznaczonym dniu w punkcie będzie dostępny pracownik LGD, który będzie udzielać informacji na temat możliwości ubiegania się o środki w ramach LSR, a także świadczyć doradztwo w zakresie wypełniania wniosku o przyznanie pomocy wraz z załącznikami w odniesieniu do najbliższych naborów wniosków.

Harmonogram