Głównej zawartości

Komunikat alertu

logo gmina przy pszcz

W ramach udziału w programie gmina przyjazna pszczołom, prezentujemy kilka ciekawych informacji:

 Zapraszamy również do odwiedzania strony www.pomagamypszczolom.pl

 

Jest już aplikacja „Questy – wyprawy odkrywców”. Zainstaluj i zwiedzaj!
Chcesz poznać sekrety i sekreciki regionu a jednocześnie fajnie spędzić czas? Zapraszamy na poszukiwanie skarbów ukrytych gdzieś na questowych trasach. Z myślą o tegorocznym sezonie turystycznym Starostwo Powiatowe w Hajnówce zaktualizowało trasy questowe udostępnione również w aplikacji „Questy – wyprawy odkrywców”. Wystarczy zainstalować ją w telefonie i ruszamy! Należy uważnie czytać rymowane wierszyki, ponieważ quetowe trasy nie są oznakowane. Przemierza się je na podstawie informacji zawartych w wierszykach rymowanych, do wszystkich miłośników przygód skierowanych.

W trakcie questowej wyprawy czekają na Ciebie różne zabawy. Liczenie kroków, proste rachunki, czytaj dokładnie w queście wskazówki!

Uczestnik, który chce przejść quest musi znaleźć się w opisywanym miejscu, czytając tekst zgaduje, gdzie dalej ma iść, liczy kroki lub rozwiązuje proste zadania. Należy dokładnie czytać wiersz, ponieważ zachowany odpowiedni układ liter, które nakreśli ręka twa, hasło Questu Ci da!

Questy o różnorodnej tematyce – przyrodniczej, kulturowej lub historycznej ukazują piękno regionu. W rymowanych wierszykach ujęto ciekawostki, opowieści, legendy o każdej z gmin powiatu hajnowskiego. Przykładowo, w Narwi podążymy śladami królowej Bony, w Narewce odkryjemy historię żydowskiej społeczności, w Czyżach poznamy charakterystykę drewnianej architektury, zaś w Hajnówce quest przeniesie nas do dwudziestolecia międzywojennego, kiedy miasto było prężnie rozwijającym się ośrodkiem przemysłu drzewnego. Poszukując kolejnych wskazówek potrzebnych do odgadnięcia hasła questu, przekonacie się, że region Puszczy Białowieskiej to nie tylko las i żubry - to urocza kraina wypełniona po brzegi legendami i magią, schowanych gdzieś za miedzą lub w leśnych zagajnikach - podążając questowymi trasami traficie tam sami!

Celem gry (oczywiście, oprócz dobrej zabawy) jest odnalezienie ukrytego skarbu. Skarb może znajdować się w instytucji publicznej bądź może być ukryty w terenie. Należy więc rozszyfrować hasło, wpisać je do ulotki i znaleźć skrzynię ze skarbem. Co będzie skarbem?

Tego zdradzić nie możemy, chętnie jednak podpowiemy, niespodzianka ręcznie zrobiona, symbolem questu opatrzona.

Questy to doskonała propozycja spędzenia wolnego czasu dla wszystkich – dla młodzieży ze szkół to forma poznania swojej małej ojczyzny oraz spędzenie lekcji w sposób nietypowy (J), dla turystów pozwoli odkryć ciekawostki regionu, dla rodzin stanowi pomysł na fajne popołudnie; bez względu na wiek i miejsce zamieszkania wycieczki trasami questu dostarczą dużą dawkę emocji i zabawy.

Pakuj więc plecak i podążaj przed siebie śmiało, w Kranie Żubra spotka Cię przygód nie mało!

Aplikacja do pobrania tutaj: http://questy.com.pl/pl/article/aplikacje-mobilne

A jeśli wolicie wersje tradycyjną zapraszamy do Centrum Turystyki Regionu Puszczy Białowieskiej i Starostwa Powiatowego w Hajnówce (pok. nr 4) po ulotki – zawierające informacje dotyczące lokalizacji trasy, tematyki, czasu przejścia i danymi opiekuna questu. Ulotki są dostępne także do pobrania ze stron internetowych www.arch.powiat.hajnowka.pl/ctrpb , www.lot.bialowieza.pl  i www.questy.com.pl .

Katarzyna Miszczuk

źródło: http://powiat.hajnowka.pl/news/ciekawostki/jest-juz-aplikacja-questy-wyprawy-odkrywcow-zainstaluj-i-zwiedzaj

 

 • 21.01.2018 r. Wieczór kolęd  (Organizator: GOK)  GOK Czeremcha
 • 29.01. – 03.02.2018 r. Plener malarski
 • 03.02.2018 r. Wernisaż wystawy poplenerowej
 • 08.03. 2018 r. Dzień Kobiet  - spotkanie z kobietami przy kawie i herbacie (Organizatorzy: GOK, RZERiI) wstęp wolny GOK Czeremcha
 • 12.05.2018 r. Festiwal Tańca Dance Project Festiwal (wstęp płatny) GOK Czeremcha
 • 26.05. 2018 r. Dzień Matki - wieczorek taneczny z "własnym koszyczkiem" (Organizatorzy : GOK, RZERiI )  wstęp wolny GOK Czeremcha
 • 09.06.2018 r. Dzień Dziecka Festyn Rodzinny wstęp wolny GOK Czeremcha
 • 20 - 22.07.2018 r. XXIII Festiwal Wielu Kultur i Narodów "Z wiejskiego podwórza" (Organizatorzy: Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej, GOK, Urząd Gminy Czeremcha ) Więcej informacji :  www.festiwalczeremcha.pl , wstęp wolny, GOK Czeremcha
 • 21 – 22.07.2018 r. IV Turniej Piłki Błotnej SWAMP FOOTBALL ( organizatorzy: ŚKS Kolejarz, Urząd Gminy Czeremcha,  SMKL, GOK )  wstęp wolny , boiska ul. 1 Maja wylot
 • 23 - 26.07.2018 r.  imprezy towarzyszące  XXIII Festiwal Wielu Kultur i Narodów "Z wiejskiego podwórza", więcej informacji :  www.festiwalczeremcha.pl , wstęp wolny na warsztaty rękodzielnicze, wstęp płatny na warsztaty śpiewu GOK Czeremcha
 • 28.07.2018 r. Festiwal Bajek ( Organizatorzy: Fundacja ONI TO MY, GOK  ) wstęp wolny GOK Czeremcha
 • 15.09.2018 r.   Dżereła Ukraińskie Tradycje i Transformacje (Organizatorzy: Związek Ukraińców Podlasia, GOK) więcej informacji: www.gok.czeremcha.pl , wstęp wolny, GOK Czeremcha
 • październik/listopad 2018 r. Dzień Seniora  impreza dla wszystkich seniorów (Organizatorzy : Urząd Gminy Czeremcha, RZERiI, GOK) , wstęp wolny, GOK Czeremcha
 • 31.12.2018 r.  Impreza sylwestrowa , wstęp płatny, GOK Czeremcha
 • lipiec - wrzesień  2018 r. Imprezy rekreacyjno - sportowe  (Organizatorzy: GOK, Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej, ŚKS Kolejarz ), wstęp wolny, GOK

HIŁOCZKA to dziecięco-młodzieżowy zespół folklorystyczny z Czeremchy. Grupa działa od 1996 roku pod kierownictwem Ireny Wiszenko.

Hiłoczka to po ukraińsku gałązka. W odniesieniu do nazwy zespołu jest to jedna z gałązek drzewa genealogicznego, które wyrasta z jednego korzenia - wspólnych przodków i wspólnej tradycji kulturowej.

Młodzież śpiewająca w "Hiłoczce" to kontynuatorzy tradycji, pieśni i obrzędów, które zapisali bądź usłyszeli od swych babć i dziadków - mieszkańców Podlasia. W repertuarze grupy są kolędy, szczedriwki, wesnianki i rohulki, pieśni weselne oraz inne ukraińskie pieśni ludowe z Podlasia, Polesia i Wołynia.

"Hiłoczka" pracuje w dwóch grupach: wokalnej i wokalno-instrumentalnej. Od wielu lat współpracuje z żeńską grupą śpiewaczą z Czeremchy Wsi, dzięki której członkowie zespołu uczą się autentycznej, dwugłosowej maniery śpiewu, a także poznają tradycje i obrzędy swego regionu.

Oprócz licznych występów na Podlasiu, zespół koncertował także w różnych regionach Polski oraz na Ukrainie.

 Czeremszyna – jeden z ciekawszych zespołów inspirujących się folklorem słowiańskim, głównie podlaskim. Powstał w listopadzie 1993 w Czeremsze, niewielkiej miejscowości na Podlasiu, z inicjatywy Barbara Kuzub-Samosiuk. Na instrumentarium zespołu składają się: akordeon, gitara, mandolina, mandola, skrzypce, bałałajka basowa, sopiłki, fujara słowacka, perkusja, instrumenty perkusyjne.

Podlasie, skąd pochodzi zespół, to specyficzny region, gdzie współżyje wiele kultur (m.in. polska, białoruska, ukraińska), co znajduje odzwierciedlenie w repertuarze kapeli. Od początku istnienia są to przede wszystkim pieśni ludowe w gwarze z Podlasia, ale nie tylko. Płyta „Hulaj póki czas” została wybrana przez internautów folkowym fonogramem roku – "Wirtualne Gęśle" 2004, a płyta z 2008 roku pt.„Uśmiechnij się” zajęła drugie miejsce w głosowaniu Wirtualne Gęśle 2009 oraz pierwsze miejsce w kategorii najlepsza okładka. Środowisko skupione wokół kapeli od 1996 roku organizuje Festiwal "Z wiejskiego podwórza" (festiwal na wysokim poziomie i niepowtarzalnym klimacie).