Dbam o zdrowie

Kolejną inicjatywą, w którą zaangażowany jest SP ZOZ jest „Program profilaktyki raka szyjki macicy”. Program skierowany jest do kobiet w wieku od 25 do 59 lat (przy określaniu wieku należy wziąć pod uwagę rok urodzenia). Badania przeprowadza się raz na 3 lata, a u kobiet obciążonych czynnikami ryzyka (zakażonych wirusem HIV, przyjmujących leki immunosupresyjne, zakażonych HPV – typem wysokiego ryzyka) – co 12 miesięcy. Na badanie nie trzeba mieć skierowania, jest bezbolesne i trzeba na nie poświęcić jedynie kilka minut. Można je bezpłatnie wykonać w  Poradni Ginekologiczno – Położniczej (rejestracja - 85 682 91 60).  Regularne wykonywanie cytologii jest o tyle ważne, gdyż to jedyny sposób by wykluczyć raka szyjki macicy, który wykryty w początkowym stadium daje większe szanse na całkowite wyleczenie.

Ostatnim z trzech programów realizowanych  przez SP ZOZ ze środków NFZ  jest „Program profilaktyki gruźlic”. Program skierowany jest  osób dorosłych, nie posiadających w dotychczasowym wywiadzie rozpoznanej gruźlicy, w tym – w szczególności: które miały bezpośredni kontakt z osobami z już rozpoznaną gruźlicą, które charakteryzuje przynajmniej jedna z cech: bezrobotny, niepełnosprawny, obciążony długotrwałą chorobą, obciążony problemem alkoholowym, narkomanią, bezdomny. Program realizują pielęgniarki Podstawowej Opieki Zdrowotnej u których pacjent złożył deklarację wyboru.

Regularne wykonywanie badań profilaktycznych ratuje zdrowie a nawet życie.  Oczywiście nie napisaliśmy nic odkrywczego – niestety często wzrost wiedzy nie idzie w parze z działaniami. Nie badamy się regularnie – bo praca, bo brak czasu, bo …,  - w zasadzie powodów jest wiele. Nie powinniśmy jednak zaniechać tego obowiązku, bo stawką jest zdrowie, a nawet życie. Poddawajmy się badaniom, zwłaszcza, że skuteczny dostęp do nich gwarantują programy profilaktyczne.

Starostwo Powiatowe w Hajnówce

www.powiat.hajnowka.pl