XIII Konkurs na Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejskiego Budownictwa Drewnianego w Woj. Podlaskim

 

ZAPRASZAMY DO WZIĘCIA UDZIAŁU W 13. KONKURSIE NA NAJLEPIEJ ZACHOWANY ZABYTEK WIEJSKIEGO BUDOWNICTWA DREWNIANEGO W WOJEWÓDZTWIE PODLASKIM

Mamy zaszczyt zaprosić Państwa do uczestnictwa w kolejnej edycji Konkursu na Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejskiego Budownictwa Drewnianego w Województwie Podlaskim.

Już po raz XIII Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu razem z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego pod patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków organizuje konkurs, którego celem jest wyróżnienie mieszkańców szczególnie dbających o drewniane dziedzictwo architektoniczne Podlasia.

Jesteśmy przekonani, że dzięki tym konkursom wzmaga się w społeczeństwie świadomość tego, że stare drewniane budynki zasługują na troskę i zachowanie ich oryginalności we współczesnym świecie betonu, szkła i stali. Wiemy również, że konkurs i szerzona przez organizatorów wiedza, przyczyniły się wielokrotnie do uratowania i prawidłowej konserwacji obiektów drewnianych, a co za tym idzie, zachowania charakterystycznych cech zabytkowych obiektów.

Coraz większa liczba zgłoszeń, świadczy o tym, że jesteśmy już mocno zakorzenieni
w świadomości właścicieli drewnianych domów, dworów, czworaków, stodół, spichlerzy, maneży, czy ratowanych, często w ostatniej chwili, wiatraków i młynów. Jesteśmy przekonani, że nasza 13 letnia wspólna praca przyczyniła się do uratowania przed zniszczeniem i zapomnieniem wielu pięknych zabytków architektury.

W ciągu tego okresu mieszkańcy naszego, zróżnicowanego kulturowo regionu, otworzyli przed nami drzwi w ponad 800 budynkach, co pozwoliło na ich sfotografowanie, opisanie
i udokumentowanie dla przyszłych pokoleń. Zaznaczyć należy, iż wiele obiektów nieodwracalnie zniknęło z krajobrazu naszych wsi i miasteczek, pozostając jedynie w naszej pamięci i w archiwach. Na szczęście, te zachowane, dzięki świadomości ich właścicieli, nadal chronią w swoich wnętrzach historię wielu pokoleń i mijającego czasu.

Architektonicznym dziedzictwem Podlasia są przede wszystkim małe drewniane domy, skrywające się wśród pól i lasów, razem z ich mieszkańcami, którzy poświęcając swój czas, dbają o ich nienaruszony stan. Zachowany, oryginalny wygląd elewacji z drewnianymi oknami, przez które latem cichutko wpada wiatr, a zimą mróz maluje kwiaty z lodowych igiełek oraz wnętrza z piecami zbudowanymi z kafli to główne elementy urokliwości tych obiektów.

Po raz kolejny, serdecznie Państwa zapraszamy do wzięcia udziału w jedynym takim konkursie w Polsce.

REGULAMIN KONKURSU: Regulamin.doc
DRUK ZGŁOSZENIA: DRUK ZGŁOSZENIA.doc
OŚWIADCZENIE UCZESTNIKA: OŚWIADCZENIE UCZESTNIKA.docx