Hajnowskie szkoły średnie – COOL SCHOOLS! Rekrutacja 2022/2023!

Hajnowskie szkoły średnie – COOL SCHOOLS! Rekrutacja 2022/2023!

Nie musisz wyjeżdżać z regionu, by zdobyć dobry zawód, wykształcenie i pracę! Hajnowskie szkoły średnie gwarantują solidne przygotowanie do egzaminów, pewne kierunki kształcenia, innowacyjne metody nauczania, możliwość udziału w ciekawych projektach (także tych związanych z zagranicznymi wyjazdami), atrakcyjne stypendia, wsparcie socjalne i… długo by wymieniać! Poznaj walory hajnowskich szkół średnich z lekturą naszego Informatora!

Rekrutacja do szkół na rok szkolny 2022/2023 lada dzień startuje! W związku z tym Starostwo Powiatowe w Hajnówce przygotowało kampanię promocyjną „Hajnowskie szkoły średnie - COOL Schools”.

W ramach zadania opracowano „Informator 8-klasisty”. To wygodny przewodnik po bogatej ofercie hajnowskich szkół ponadpodstawowych. Hajnowskie szkoły średnie to gwarancja solidnego wykształcenia, poziomem nauczania nie odbiegają od innych podlaskich i polskich placówek, o czym świadczą sukcesy uczniów, liczba stypendystów, obecność naszych szkół w prestiżowych rankingach. Dzięki współpracy z ośrodkami akademickimi, w przyszłości uczniowie podejmą świadomą decyzję o wyborze ścieżki kariery.

Kampanię będziemy realizować za pośrednictwem naszego Facebook (https://www.facebook.com/PowiatHajnowski)  i strony www (https://samorzad.gov.pl/web/powiat-hajnowski). Informacji szukajcie pod hasztagami:
 #EdukacjaHajnowski
#TechnikumRekrutuje
#PolakRekrutuje
#BiałorusRekrutuje

Hajnówka – miasto z potencjałem z wieloma potencjalnymi ścieżkami kariery

Dlaczego warto zostać w Hajnówce i w ogóle w regionie? Choć o naszym miasteczku zwykło się mówić jako prowincji oraz że „…takich Hajnówek – małych miasteczek”, jest wiele w Polsce -  ale w naszym przypadku wielkość nie świadczy o jakości! Region Puszczy Białowieskiej i miasto Hajnówka cały czas się rozwijają. Rolnictwo, turystyka, usługi, przemysł drzewny, metalowy i spożywczy – to główne gałęzie przemysłu. Przekrój produktów, które dziś wytwarzane są w regionie oraz intensywny rozwój usług wskazują na potencjał inwestycyjny Powiatu Hajnowskiego. Otoczenie biznesowe sprawie, że wybierając hajnowskie technikum po zakończeniu edukacji masz gwarancję zatrudnienia w zawodzie lub możesz kontynuować naukę na studiach – podlaskie uczelnie standardem nauczania nie odbiegają od europejskiego poziomu kształcenia. W przyszłości możesz założyć własną działalność – w regionie funkcjonują ośrodki wspierające przedsiębiorczość, m.in. Powiatowy Urząd Pracy, zaś obecność instytucji jak ZUS czy Urząd Skarbowy sprawia, że formalności związane z prowadzeniem firmy załatwisz na miejscu.

Z kolei rozwój usług medycznych w regionie (powiatowy szpital od kilku lat figuruje w złotej setce najlepszych placówek medycznych w Polsce w rankingu „Bezpieczny szpital”) wskazuje, że kierunki medyczne po ukończeniu naszych liceów, następnie studiach to pewny kierunek zawodowy. Powiat Hajnowski i Urząd Miasta Hajnówka wspierają finansowo studentów kierunków pielęgniarstwa i położnictwa, a po obronie dyplomu czeka praca w hajnowskim szpitalu.

Bliska obecność Puszczy Białowieskiej oraz instytucji zajmujących się jej badaniem i ochroną – m.in. Białowieskiego Parku Narodowego, Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży i Lasów Państwowych sugerują, że nauka biologii i chemii w naszych liceach, a następnie studia okołoprzyrodnicze lub weterynaryjne to również przyszłościowe kierunki, potrzebne w naszym regionie.

Równie atrakcyjną ścieżką zawodową jest praca w służbach mundurowych – jeśli wiążesz swoją przyszłość z mundurem, rozważ możliwość aplikacji do technikum logistycznego w ZSZ w Hajnówce lub oddziału przysposobienia wojskowego w I LO im. Marii Skłodowskiej- Curie. Nie spędzicie czasu na nauce suchej teorii lecz w praktyce poznacie podstawy pracy policjanta lub żołnierza podczas zajęć – na Komendzie Powiatowej Policji w Hajnówce lub poligonie. Areszt Śledczy, placówki Straży Granicznej z regionu, Wojsko Polskie, Krajowa Administracja Skarbowa, policja – opcji jest wiele.

Region i miasto Hajnówka między lekcjami

Samo miasteczko ma także wiele do zaoferowania pod kątem rekreacyjnym. Rozwój kolei sprawił że w ciągu 2,5 h możesz być w stolicy lub wybrać się na wakacje nad morze – Hajnówka jest bezpośrednio skomunikowana z Warszawą i Gdynią a także Bielskiem Podlaskim i Białymstokiem. Ośrodki kultury oferują całą paletę zajęć – od sportowych, rękodzielniczych, plastycznych po artystyczne. Z kolei sportowców zapraszamy do nowoczesnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Hajnówce, Parku Wodnego, a latem nad jezioro Siemianówka na naukę windsurfingu lub przygodę w kajaku. Mamy w Hajnówce kino, potańcówki, lokale gastronomiczne, bibliotekę, bogatą ofertę kulturalnych imprez  – każdy znajdzie coś dla siebie.

Hajnówka odNowa – nowe perspektywy rozwoju miasta

Sama Hajnówka także się zmienia – miasteczko pozyskało rekordową pulę środków zewnętrznych. Dwa i pół roku, 3,5 mln euro, 77 projektów - to podsumowanie w liczbach. A obszary? Przyroda, biznes, edukacja, miasto, ludzie. Mowa o przedsięwzięciu „Hajnówka odNowa – Zielona Transformacja”, które właśnie wkracza w fazę realizacji.

Prawie 60 proc. dofinansowania to inwestycje. Osią projektu jesteście Wy - młodzi ludzie, wasz dobrostan oraz zawodowa przyszłość. Dlatego też w ramach projektu przewidziano szereg działań w szkołach, m. in. ścisłą współpracę z pracodawcami. Tworzymy nowe kierunki kształcenia – już w kolejnym roku szkolnym w Zespole Szkół Zawodowych przyszli mechanicy będą uczyć się techniki spawania, zaś budowlańcy poznają podstawy montażu i uruchamiania urządzeń i systemów OZE.

W planie jest również utworzenie centrum miasta z prawdziwego zdarzenia - będzie ono wytyczone od Skweru Wasilewskiego, przez ulicę Batorego, do Wierobieja, dalej wzdłuż torów kolejowych ulicą Białowieską do Parkowej, aż do siedziby Urzędu Miasta przy ulicy A. Zina. Powstaną Centrum Produktu Lokalnego, Akademia Przyrody, zostaną też zagospodarowane tereny zielone i pojawi się Strefa Sportu. To tylko niektóre przykłady przedsięwzięć. Warto zostać i uczyć się w Hajnówce – nie trzeba wyjeżdżać z domu, by zdobyć solidne wykształcenie i dobrą pracę!

Katarzyna Miszczuk

Starostwo Powiatowe w Hajnówce