Uwaga na oszustów czyhających na łatwowierność osób starszych

Osoby starsze, mieszkające samotnie często nagabywane są przez oszustów podających się za przedstawicieli różnych instytucji. Aby wzbudzić zaufanie przestępcy stosują wiele podstępów. Jedni już od progu obiecują tańsze leki czy większą emeryturę, drudzy starają się wzbudzić litość, prosząc o szklankę wody lub podając się za wolontariuszy  zbierających pieniądze dla chorych dzieci. Podają się  np. za pracownika opieki społecznej zbierającego informacje o niezbędnej pomocy czy za pracownice służby zdrowia wykonujące  badania i zabiegi w domu pacjenta. Do drzwi mogą też zapukać fałszywi kominiarze, pracownicy ZUS, pracownicy administracji, elektrowni czy telekomunikacji  itp.
Aby nie dać się oszukać i okraść przestępcom musimy być czujni i pamiętać o przestrzeganiu podstawowych zasad bezpieczeństwa.
Pamiętaj!
1) Nie wolno! otwierać drzwi osobom, których nie znamy.
2) Nie wolno ! wpuszczać do domu obcych, nie mamy takiego obowiązku.
§  Podczas takiej kontroli zadbaj, aby wraz z Tobą w domu był ktoś zaufany.
§ Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, zadzwoń do tej instytucji, upewnij się, czy taka osoba tam pracuje i jest upoważniona do kontroli.
 
3) Nie wolno! wpłacać należności, ani przyjmować rzekomej nadpłaty od „inkasentów”.
4) Nie wolno ! rozmieniać pieniędzy nieznajomym, im chodzi głównie  o rozpoznanie gdzie przechowujemy oszczędności.
5) Unikaj kupowania artykułów za podejrzanie niską cenę, im „większa okazja” tym większe prawdopodobieństwo oszustwa.
6) Uważaj na fałszywych krewnych! Rozmawiając przez telefon nie ufaj osobom podającym się za Twoich krewnych. Rzekomy wnuczek, czy siostrzeniec, telefonując do Ciebie udaje, że znajduje się w krytycznym położeniu i prosi o natychmiastową pożyczkę. Na początku rozmowy  nie przedstawia się tylko czeka aż sami „zgadniemy” kto dzwoni i zwrócimy się do niego po imieniu. Oszuści opowiadają historie o wypadkach, super okazjach na zakup samochodu lub domu, prosząc o przekazanie pieniędzy koledze lub koleżance, których nigdy nie widzieliśmy. W takich sytuacjach należy zachować szczególną ostrożność i w każdym przypadku sprawdzić, czy nie mamy do czynienia z oszustem. Natychmiast zadzwoń do prawdziwego krewnego, za którego podawał się rozmówca, tylko w ten sposób upewnisz się z kim rozmawiałeś.
 
Jeśli masz jakiekolwiek podejrzenia
DZWOŃ NATYCHMIAST NA POLICJĘ
TEL. 112 LUB 997!!!