Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Zgodnie z informacją Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w Białymstoku od 25 do 30 kwietnia 2015 r. na obszarze województwa podlaskiego, będą prowadzone szczepienia ochronne przeciwko wściekliźnie wolno żyjących lisów.

Przynęty w kształcie brunatnych krążków (o średnicy 4 cm i grubości 1,5 cm) z zatopionym wewnątrz lekarstwem, zostaną wyrzucone z samolotów na obszary leśne i inne miejsca bytowania wolno żyjących lisów na obszarze województwa podlaskiego, z wyłączeniem zbiorników wodnych i obszarów zamieszkałych.

Szczepienia prowadzone będą zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie przeprowadzania ochronnych szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie (Dz. U. z 2013 r. poz. 1737). Działanie profilaktyczne wykładanej szczepionki doustnej jest skierowane wyłącznie na zwierzęta dzikie, ze szczególnym uwzględnieniem lisów.

Szczepionka jest nieszkodliwa zarówno dla innych zwierząt wolno żyjących, jak i zwierząt domowych. Jednak po jej wyłożeniu zalecane jest (przez okres 3 tygodni) ograniczenie przemieszczania się zwierząt domowych. Nie należy dotykać i niszczyć szczepionek, gdyż dotknięte przynęty mogą zniechęcać lisy do ich podejmowania.

W przypadku dostania się szczepionki znajdującej się wewnątrz przynęty do błon śluzowych (np. przez uszkodzony naskórek) należy miejsca te przemyć dużą ilością wody z mydłem i zasięgnąć porady lekarza.