PRZEDŚWIĄTECZNY KIERMASZ RĘKODZIEŁA

Informacja o szczepieniu lisów wolno żyjących w akcji wiosennej 2018 roku

INFORMACJA

DLA MIESZKAŃCÓW TERENÓW,

NA KTÓRYCH ZOSTANĄ WYŁOŻONE PRZYNĘTY ZE SZCZEPIONKĄ DO ZWALCZANIA WŚCIEKLIZNY U LISÓW WOLNO ŻYJĄCYCH

w akcji wiosennej 2018 roku

Celem skutecznego zwalczania wścieklizny - zostaną wyłożone na terenie województwa podlaskiego przynęty ze szczepionką przeciwko wściekliźnie u lisów wolno żyjących - metodą zrzutów z samolotów,

- w planowanym terminie: od 7 kwietnia do 14 kwietnia 2018 r.

 • zrzucane przynęty mają kształt stożkowych krążków, koloru brunatnego, o średnicy ok. 4 cm ; grubości ok. 1,5 cm, oraz zawierają wewnątrz zatopiony plastikowy pojemnik z płynną szczepionką,
 • zrzutem objęte będą kompleksy leśne, pola, łąki, itp, z pominięciem obszarów zabudowanych, rzek i zbiorników wodnych,
 • prosimy nie dotykać i nie niszczyć przynęt - przynęty, które były dotykane przez ludzi są omijane przez lisy,
 • szczepionka jest nieszkodliwa dla zwierząt domowych i innych zwierząt wolno żyjących,
 • dla zachowania ostrożności, w przypadku dostania się szczepionki znajdującej się wewnątrz przynęty na błony śluzowe względnie na uszkodzony naskórek człowieka - należy miejsca te dokładnie przemyć wodą z mydłem, a następnie zgłosić się do lekarza med.,
 • po wyłożeniu przynęt, przez okres 2 tygodni należy ograniczyć przemieszczania się zwierząt domowych - trzymać psy na uwięzi, a koty w zamknięciu.

DZIĘKUJEMY ZA POMOC W SKUTECZNYM PRZEPROWADZENIU AKCJI ZWALCZANIA WŚCIEKLIZNY

                                                                                                                       Podlaski

Wojewódzki Lekarz Weterynarii

szcz lis

ZAPROSZENIE – DEBATA O PUSZCZY BIAŁOWIESKIEJ

Starostwo Powiatowe w Hajnówce zaprasza wszystkich zainteresowanych do udziału w debacie   pt."Ochrona Puszczy Białowieskiej - szanse i bariery w rozwoju regionu".

Podczas spotkania głos w w/w sprawie zabiorą przedstawiciele samorządów, środowiska naukowego, Lasów Państwowych,  przedsiębiorców branży drzewnej i turystycznej oraz organizacji ekologicznej.

Merytoryczne argumenty różnych stanowisk odnośnie sposobu ochrony Puszczy Białowieskiej i rozwoju naszego regionu dają możliwość poszerzenia wiedzy oraz ukształtowania własnego zdania na ten temat.

Debata odbędzie się w piątek 16 marca o godzinie 17.00 w auli Zespołu Szkół z DNJB w Hajnówce, ul. Piłsudskiego 3

Wydarzenie realizowane  w ramach projektu "Puszcza i ludzie" dofinansowanego ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych! Wstęp wolny.

Rejon Kamieniecki bez wizy

SZANOWNI PRZYJACIELE!

   Zapraszam do Rejonu Kamienieckiego – krainy o bogatej historii i unikalnej przyrody, do starego i somoistnego zakątka Białorusi!

   Będę wielce zaszczycony, jeśli wybiorą Państwo nasz rejon jako miejsce wypoczynku. Naszym mieszkańcom udało się urzeczywistnić odwieczne przechowywane marzenie stworzenia naprawdę przyjaznego miejsca, do którego można uciec od codziennych trosk i kłopotów, gdzie znajdzie się ukojenie dla ciała i duszy. Natura hojnie obdarowała naszą ziemię wiecznie zielonymi lasami, pięknymi jeziorami i malowniczymi krajobrazami.

   W rejonie znajduje się Państwa Instytucja Ochrony Przyrody - Park Narodowy „Bieławieżskaja Puszcza”, najstarszy rezerwat w Europie, wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości oraz posiadający status rezerwatu biosfery UNESCO. Można tu zwiedzić posiadłość białoruskiego Dziadka Mroza, Muzeum Przyrody, wybiegi dla dzikich zwierząt lub po prostu pospacerować po lesie.

   Nasi pracowici mieszkańcy przekształcili region w oazę relaksu, ciszy i spokoju. Nowoczesny kompleks sportowy, baseny, sanatorium, hotele i agroturystyka. Szczególnie chcę wspomnieć o obiektach związanych z dziedzictwem historyczno-kulturowym Republiki Białorusi, dzięki którym każdy z nas ma możliwość dotknąć przeszłości. Zarówno jest to Kamieniecka Wieża, zespół pałacowo-parkowy Sapiehów i Potockich w Wysokim oraz pałac Puzynów w chutorze Gremiacza, jak też Kościół Św. Trójcy w Wołczynie.

   Dla fanów różnorodnych form wypoczynku polecam jazdę na rowerze i nartach biegowych, zabawy sportowe, wędkowanie, wycieczki i wyprawy - tutaj każdy może znaleźć to czego szukał.

   Rejon Kamieniecki jest częścią strefy turystycznej "Brześć". Od 1 stycznia 2018 r. strefę turystyczną "Brześć" można zwiedzać bez wizy.

  W tym celu należy posiadać:

 • dokument tożsamości (paszport);
 • specjalny dokument wydawany przez biura podróży podczas zakupu wycieczki;
 • polisę ubezpieczeniową.

Strefa turystyczna "Brześć" oprócz naszego rejonu obejmuje również:

 • Brześć i Rejon Brzeski;
 • Rejon Prużański;
 • Rejon Żabinkowski;
 • Rejon Swisłocki.


Wycieczkę można wykupić w certyfikowanych biurach podróży uprawnionych do wydania takich dokumentów (lista biur podróży jest dostępna na oficjalnej stronie Parku Narodowego „Bieławieżskaja Puszcza” https://npbp.by/ oraz na stronie http://tour.brest.by).
   Przekroczyć granicę państwową Republiki Białorusi można przez następujące przejścia graniczne:

 • kolejowe przejście graniczne  (Terespol - punkt kontrolny na dworcu kolejowym „Brześć Centralny”);
 • drogowe przejścia graniczne – Brześć (Terespol), Domaczewo (Sławatycze), Pieszczatka (Połowce);
 • pieszo-rowerowe przejście graniczne Pierierow (Białowieża);
 • przejście graniczne na lotnisku w Brześciu.


Zachęcam do podróżowania i odkrywania unikalnego zakątka Białorusi jakim jest Rejon Kamieniecki.

CZEKAMY NA WAS! KAMIENIEC ZAWSZE CIESZY SIĘ Z WIZYT GOŚCI!Walentin ZAICHUK,

Przewodniczący Komitetu Wykonawczego Rejonu Kamienieckiego