Czym jeszcze zajmuje się Straż Graniczna w gminie Czeremcha?

Funkcjonariusze oprócz obowiązków związanych z ochroną granicy państwowej czynnie włączają się w życie społeczne i kulturalne:

  • stoją „na straży życia” udzielając pomocy przedmedycznej osobom poszkodowanym. Placówka posiada w swoim wyposażeniu dwa defibrylatory, ponadto dzięki pojazdom terenowym można dotrzeć w trudnodostępne miejsca, do których nie mogą dojechać służby ratunkowe,
  • aktywnie uczestniczą w turniejach piłki nożnej, siatkowej czy też maratonach,
  • organizują zbiórki krwi. Drogocennym płynem dzielą się zarówno funkcjonariusze jak również mieszkańcy Czeremchy,
  • wspólnie z Policją zabezpieczają imprezy kulturalne,
  • organizują spotkania z uczniami oraz zorganizowanymi grupami turystycznymi, w trakcie których przedstawiają pracę funkcjonariuszy oraz sprzęt jakim posługują się w codziennej służbie.

W jaki sposób funkcjonariusze SG mogą zatrzymywać pojazdy?

Umundurowany funkcjonariusz SG w warunkach dostatecznej widoczności podaje sygnały tarczą do zatrzymywania pojazdów lub ręką, a w warunkach niedostatecznej widoczności – latarką ze światłem czerwonym albo tarczą do zatrzymywania pojazdów ze światłem odblaskowym lub światłem czerwonym.

Funkcjonariusz nieumundurowany w warunkach dostatecznej widoczności podaje sygnały tarczą do zatrzymywania pojazdów, a w warunkach niedostatecznej widoczności – latarką ze światłem czerwonym albo tarczą do zatrzymywania pojazdów ze światłem odblaskowym lub światłem czerwonym. Funkcjonariusz nieumundurowany po zatrzymaniu pojazdu okazuje legitymację służbową.

Funkcjonariusz poruszający się pojazdem Straży Granicznej może podawać kierującemu pojazdem polecenia do określonego zachowania się za pomocą urządzeń nagłaśniających, sygnalizacyjnych lub świetlnych.

Jakie uprawnienia ma Straż Graniczna?

Ustawowym zadaniem Straży Granicznej jest zapewnianie porządku i bezpieczeństwa publicznego. Wiąże się to nie tylko z uprawnieniami do kontroli osób, które mogą legitymować na takich samych zasadach jak funkcjonariusze policji, ale również i pojazdów, których stan techniczny lub zachowanie się kierowcy budzą uzasadnione podejrzenie, że zagrażają one bezpieczeństwu ruchu drogowego.

Funkcjonariusze straży granicznej mogą także sprawdzić stan zabezpieczenia przewożonych pojazdem substancji niebezpiecznych. W uzasadnionych przypadkach funkcjonariusz straży granicznej może nawet odebrać kierowcy prawo jazdy lub dowód rejestracyjny.

 

Funkcjonariusz SG podczas kontroli ruchu drogowego może sprawdzić przebieg zarówno zatrzymanego do kontroli pojazdu, jak i pojazdu przewożonego np. na lawecie. Aktualny przebieg wpisze do Centralnej Ewidencji Pojazdów.

 

Jeżeli istnieje uzasadnione podejrzenie, że podróżny popełnił czyn zabroniony prawem, funkcjonariusze straży granicznej mogą dokonać przeszukania osoby podejrzanej, przeszukania jego bagaży oraz pojazdu. Przeszukanie osoby powinno zostać dokonane, w miarę posiadanych możliwości personalnych, przez funkcjonariusza tej samej płci co przeszukiwana osoba.

Czego nie wolno robić w pobliżu granicy?

Nie wolno:

  • niszczyć, uszkadzać, usuwać znaków i urządzeń granicznych,
  • bezpośrednio komunikować się przez granicę państwową oraz przerzucać i przejmować przez linię granicy jakiekolwiek przedmiotów,
  • wchodzić na pas drogi granicznej.

Niezastosowanie się do powyższych zaleceń może skutkować naganą, karą grzywny, ograniczenia wolności lub nawet pozbawienia wolności do lat 2 (art. 277 kodeksu karnego oraz art.54 kodeksu wykroczeń).

Co grozi za nieumyślne przekroczenie granicy?

Przekroczenie granicy państwa w miejscach niedozwolonych (poza przejściem granicznym) jest naruszeniem prawa zagrożone sankcją kary grzywny - art. 49a. §1, §2 kodeksu wykroczeń – do 500 PLN.