XIII Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla Dzieci „Bezpiecznie na wsi mamy, niebezpiecznych substancji unikamy”

Dyrektor Oddziału Regionalnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego
w Białymstoku Jacek Jarmołowicz zaprasza dzieci z terenów wiejskich do udziału w
XIII Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym dla Dzieci pod hasłem „Bezpiecznie na wsi mamy, niebezpiecznych substancji unikamy”.

Celem konkursu jest promowanie wśród uczniów szkół podstawowych z obszarów wiejskich pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą na terenie gospodarstwa rolnego, popularyzowanie Wykazu czynności szczególnie niebezpiecznych związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, których nie wolno powierzać dzieciom poniżej 16 lat oraz popularyzowanie zasad prawidłowego stosowania niebezpiecznych substancji w gospodarstwie rolnym (m.in. środków ochrony roślin, nawozów, paliw) oraz ochrony środowiska naturalnego.

Uczestnikami konkursu mogą być uczniowie szkół podstawowych w następujących kategoriach wiekowych:

I grupa – klasy 0 – III szkoły podstawowej,

II grupa – klasy IV-VIII szkoły podstawowej.

Zadanie konkursowe polega na wykonaniu dwuwymiarowej pracy plastycznej w formacie A-3,
w dowolnej technice, obrazującej upowszechniane przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego sposoby zapobiegania skutkom niewłaściwego stosowania w gospodarstwie rolnym niebezpiecznych substancji, m.in. środków ochrony roślin, nawozów, paliw.

W szkołach, których uczniowie zgłoszą chęć udziału w konkursie pracownicy ds. prewencji będą przeprowadzać spotkania, podczas których poruszą zagadnienia związane z bezpieczeństwem dzieci w gospodarstwach rolnych.

Uczniowie zainteresowani udziałem w konkursie powinni nadesłać prace do Placówki Terenowej/ Oddziału Regionalnego (wg. miejsca zamieszkania) do 31.03.2023 roku.

Spośród nadesłanych prac komisja konkursowa wybierze sześć (po trzy prace z każdej grupy wiekowej), które prześle do Komisji Centralnej celem wyłonienia zwycięzców na szczeblu ogólnopolskim.

Na każdym etapie konkursu przewidziano szereg atrakcyjnych nagród i upominków.

Serdecznie zapraszamy dzieci do udziału.

Jubileuszowa edycja Ogólnokrajowego Konkursu Bezpieczne Gospodarstw Rolne

Dyrektor Oddziału Regionalnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Białymstoku Jacek Jarmołowicz zaprasza właścicieli prowadzących gospodarstwa indywidualne do udziału w XX Ogólnokrajowym Konkursie Bezpieczne Gospodarstwo Rolne.

Konkurs organizowany jest od 2003 roku w ramach działań na rzecz zmniejszenia liczby wypadków i chorób zawodowych rolników. Celem dwudziestej, jubileuszowej edycji Ogólnokrajowego Konkursu na Bezpieczne Gospodarstwo Rolne jest promocja zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym oraz upowszechnienie wiedzy na temat zapobiegania wypadkom przy pracy rolniczej i rolniczym chorobom zawodowym. Udział w konkursie jest niezwykłą okazją do zidentyfikowania wielu zagrożeń w miejscu pracy rolników oraz zachętą do ich wyeliminowania. Konkurs skierowany jest do właścicieli gospodarstw indywidualnych,
z których przynajmniej jeden z właścicieli objęty jest ubezpieczeniem społecznym rolników. Udział w Konkursie mogą wziąć zarówno duże, jak i małe gospodarstwa rolne.

Organizatorami przedsięwzięcia są: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Państwowa Inspekcja Pracy oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Konkurs przebiega pod patronatem Honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Partnerem strategicznym są AGRO Ubezpieczenia – Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych.

Regulamin konkursu wraz z formularzem zgłoszeniowym dostępny jest w Placówkach Terenowych i Oddziale Kasy oraz na stronie internetowej www.krus.gov.pl.

Warunkiem udziału w Konkursie jest przekazanie do najbliższej PT KRUS lub OR KRUS
w Białymstoku, w terminie do 21 kwietnia 2023 r. wypełnionego Formularza zgłoszeniowego (którego wzór określa załącznik nr 1 do Regulaminu Konkursu).

W dotychczasowych dziewiętnastu edycjach udział wzięło ponad 22 tysiące gospodarstw indywidualnych. Właścicielami najbezpieczniejszego gospodarstwa w kraju w 2022 r. zostali Państwo Grażyna i Paweł Leńscy z województwa wielkopolskiego. Laureaci otrzymali główną nagrodę w konkursie – ciągnik rolniczy, ufundowany przez Prezesa KRUS Za udział
w konkursie oraz stosowanie rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo pracy w gospodarstwie rolnym, atrakcyjne nagrody otrzymali również reprezentanci województwa podlaskiego
i jednocześnie zwycięzcy etapu wojewódzkiego Konkursu - Państwo Izabela i Marek Sakowscy
z miejscowości Spiczki w gminie Orla.

Zapraszamy do udziału w konkursie.

Dzień Kobiet

2023.03.11 Dzień Kobiet

Budownictwo drewniane w Polsce w świetle przepisów projektowo-wykonawczych i przeciwpożarowych

Szanowni Państwo,
współczesne wyzwania związane z koniecznościąochrony środowiskaoraz klimatusprzyjają poszukiwaniu nowych, proekologicznych rozwiązań. Ministerstwo Klimatu i Środowiska, dostrzegając potencjał rozwojuekobudownictwa, w szczególnościtechnologii bazującychna drewnie, zorganizowało w latach 2019-2020 cykl szkoleń dla pracowników nadzoru budowlanego oraz Państwowej Straży Pożarnej pn. „Budownictwo drewniane w Polsce w świetle przepisów projektowo-wykonawczych i przeciwpożarowych”. Kontynuując proces podnoszenia poziomu wiedzy wśród uczestników procesu budowlanego, w 2022 roku opracowano poradniki zatytułowane „Budownictwo drewniane, czyli zbiór dobrych praktyk z zakresu budownictwa drewnianego ze szczególnym uwzględnieniem konstrukcji”, przeznaczone odpowiednio dla: inwestora, wykonawcy oraz projektanta. Poradniki te z przyjemnością oddajemy w Państwa ręce, życząc, by Inwestorom pomogły podjąć bez obaw decyzję o wyborze obiektu o konstrukcji drewnianej, a Projektantom i Wykonawcom – ułatwiły ich planowanie oraz realizację. Poradniki są dostępne na stronie www.domzklimatem.gov.pl w zakładce „Poradniki”. Prosimyoprzekazanie wiadomości jednostkom podległym.


Z wyrazami szacunku
Agnieszka Sosnowska
Dyrektor
Departament Ochrony Powietrza i Polityki Miejskiej
Ministerstwo Klimatui Środowiska